Online Satranç

Online Satranç Oyunu Oyna

Satranç taşlarınızı tahta boyunca hareket ettirmek için farenizi kullanın. Satrançta amacınız bir şah mat elde etmektir. Bir şah matı indirmek için rakibinizin Şahını ele geçirilebilecek ve rakibin bir sonraki hamlesiyle serbest bırakılamayacak bir konuma getirmeniz gerekir.

Tahtadaki her parça farklı hareket eder. Taşınız şu anda bir rakibin taşı tarafından işgal edilen bir kareye taşındığında, o taşı ele geçireceksiniz. Her bir parça şu şekilde hareket eder:

  1. Piyonlar, iki ileri gidebilecekleri ilk tur dışında, her seferinde yalnızca bir kare ileri gidebilir. Ancak, başka bir taş tarafından işgal edilen bir kareye ilerleyemezler. Bunun yerine, çapraz olarak bir karoyu hareket ettirerek yakalarlar.
  2. Kaleler herhangi bir sayıda kareyi hareket ettirebilir, ancak yalnızca ileri, geri veya yana doğru hareket edebilir.
  3. Filler herhangi bir miktarda kareyi de hareket ettirebilir, ancak yalnızca çapraz olarak. Not: Fil, başladığı aynı renkteki karelerde kalacaktır.
  4. Atlar “L” şeklinde hareket ederler: Bir yönde iki kare, ardından 90 derecelik bir açıyla başka bir kare. Tahtadaki diğer taşların üzerinde hareket edebilen tek taş şövalyelerdir.
  5. Kral herhangi bir yönde her seferinde bir kare hareket edebilir. Ancak, Şahınızı kontrol altında olacağı bir konuma getiremezsiniz.
  6. Kraliçe, kendi taşlarından hiçbirinde hareket etmediği sürece herhangi bir yönde hareket edebilir ve olabildiğince çok kare hareket edebilir.

Unutmayın: Satranç, mantıklı düşünme ve stratejik planlama oyunudur. Rakibini alt etmek istiyorsan, o zihinsel kasları çalıştırmalısın!

SATRANÇ İPUÇLARI VE Püf Noktaları

Tahtayı inceleyin. Harekete geçmeden önce seçeneklerinizi gözden geçirin. Rakibinizin herhangi bir taşını saldırıya uğratan bir noktaya geçmek idealdir, ancak kendinizi bir mağlubiyete hazırlamamaya dikkat edin!

Rakibinizin hareketlerini dikkatlice izleyin. Odaklanın ve rakibinizin ne tür hamleler yaptığına dikkat edin. Potansiyel bir avantaj görmüyorsanız, parçalarınızı yakalayabilecekleri karelere gitmeyin. Her bir parçasını düşürmek için kendi stratejinizi oluşturmak için hareketlerini kullanın. Yeterince pratik yaparak, tahtanın her turda nasıl kurulduğuna bağlı olarak rakibinizin hareketlerini tahmin edebileceksiniz.

Kralınızı erkenden koruyun. Kralınızı korumak bir numaralı hedefinizdir, bu yüzden kale kurma fırsatını görür görmez yapmalısınız. Kale kurmak için önce Kralınız ve Kalelerinizden biri arasındaki tüm boşluğu temizlemelisiniz. Bu, Kralınız için özel hareket seçenekleri açacaktır. Not: Rok sadece Kralınız ve Kaleniz hareket etmediyse yapılabilir.

Piyonlar Kraliçe olabilir (veya başka herhangi bir taş). Piyonlarınızdan birini tahtadan rakibinizin arka sırasına getirmeyi başarırsanız, onları bir Şah dışında başka herhangi bir taşa “terfi ettirebilirsiniz”. Sadece olmasını istediğiniz yeni parçayı seçin. Hatta “ekstra” kraliçelere veya başka parçalara sahip olabilirsiniz!

Fedakarlık etmekten korkmayın. Herhangi bir oyunda, bazı parçalarınızı rakibinize kaybedersiniz. Deneyimli bir Satranç oyuncusu, daha yararlı olanları kurtarmak için bazen alt sıradaki taşları feda eder. Hangi parçaların feda edileceğine karar verirken puanları saymak yardımcı olabilir. Puan sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin.

Pratik yapmak mükemmelleştirir! Her oyunda olduğu gibi, ne kadar çok oynarsanız, o kadar çok öğrenirsiniz. Satranç ilk oyundan sonra ustalaşmak anlamına gelmez. Yıllarca sıkı çalışma ve pratik gerektirir. Oynamaya devam edin ve belki bir gün siz de bir Satranç ustası olacaksınız!

OYUNA BAŞLA
REKLAM