Minecraft Oyunları

POPÜLER OYUNLAR
REKLAM
TÜM OYUNLAR

Minik Oyuncu’daki en popüler Minecraft Oyunları nelerdir?

 1. Paper Minecraft v11.2
 2. Minecraft
 3. Paper Minecraft v11.3
 4. Klasik Minecraft
 5. Minecraft Envanter Yapma
 6. Minecraft Deneme Sürümü
 7. Pixel Craft
 8. Mini Block Craft
 9. Gelişmiş Minecraft
 10. Online Minecraft
 11. Mini Craft

Minecraft Nedir & Nasıl Oynanır?

Günümüz dünyasında oyun kavramı geleneksel oyunların ötesi geçti ve bir dijitalleşme çağından nasibini aldı. Bu bağlamda günümüzde oynanan en popüler oyunlar genellikle bilgisayar, telefon ve tablet bilgisayar gibi cihazlardan oynanan oyunlardır. Hiç şüphesiz ki bu platformlar aracılığı ile oynanan en popüler oyunlardan birisi de Minecraft.

Tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz Türkiye’de de başta çocuklar olmak üzere mobil cihazlardan ve bilgisayardan oyun oynayan hemen herkes tarafından oldukça sevilen ve oldukça sık oynanan bir oyun olan Minecraft, oyunlarla arası olsun olmasın istisnasız her insanın en azından adını duyduğu ya da bir yerlerde videosuna veyahut da görseline şahit olduğu bir oyundur. Peki bu denli popüler olan bu oyun tam anlamıyla nedir ve nasıl oynanır? Bir başka deyişle, Minecraft nedir ve Minecraft nasıl oynanır?

Tek cümle ile anlatılacak olursa Minecraft, 2009 yılında kodlanıp yazılan ve bu tarihten 2 yıl sonra yani 2011 yılında yayımlanan bir bilgisayar ve mobil cihaz oyunudur. Notch kullanıcı adıyla da bilinen Markus Persson tarafından kodlanan Minecraft oyunu, kübik bloklar aracılığıyla istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz yani kendine has bir dünya oluşturabileceğiniz bir oyun. Bahsi geçen bu kübik blokların oldukça basit ve düşük kaliteden oluşmasından ötürü Minecraft oynanan bir ekrana bakılacak olursa oyun oldukça sade, yüzeysel ve hatta bazılarına olumsuz manada itici bile gelebilir fakat bu düşük grafik kalitesindeki kübikler ile yapabileceklerinizin haddi hesabı yok. Yani oyun grafiksel açıdan hiçbir şey vadetmese bile grafik dışında istediğiniz her şeyi vadettiğinden milyonlarca oyuncunun kalbini kazanmış durumdadır.

“Minecraft nedir?” sorusunun cevaplandığı bir üst paragrafta dolaylı olarak “Minecraft nasıl oynanır?” sorusuna da cevap verildi ama daha detaylı bir şekilde Minecraft oyununun nasıl oynandığından bahsedecek olursak Minecraft oyunundaki kübik cisimler kırılabilir, toplanabilir ve işlenebilir yapıda olduğundan bu işlemleri yaparak yeni bir şeyler üretmeye ve bu doğrultuda oyundaki dünyamızda istediklerimizi yapma şansına sahip oluyoruz. Çeşitli oyun modlarına sahip olan Minecraft’ta “hayatta kalma modunda” yukarıda belirtilen işleme, kırma ve toplama gibi işlemler ile hayatta kalmaya bir diğer modda ise yaratcılığınızı konuşturup esrarengiz şeyler üretmeye çalışıyorsunuz.

En İyi Minecraft Oyunlarını Ücretsiz Oynayın!

“Minecraft nasıl oynanır?” sorusunun cevabı verilirken oyuna dair oyun modlarına da değinildi. Her ne kadar kağıt üzerinde Minecraft oyun modları ya hayatta kalmayı ya da kreatif yani yaratıcı bir şeyler koymayı amaçlıyor gibi görünse de Minecraft oyun modları sadece bununla sınırlı değil! Zira Minecraft grafikleri ve dinamikleri ile oynayabileceğiniz birçok oyun ve oyun modu bulunmaktadır. İnternet üzerinden erişip bir tarayıcı aracılığı ile oynayabileceğiniz bu Minecraft oyunlarında ister araba yarışçısı olun ister hapishaneden kaçmaya çalışan bir mahkum olun isterseniz de yepyeni yapılar yapan bir müteahhit. Tüm bu senaryolara ve daha fazlasına sahip olan en iyi Minecraft oyunları, ücretsiz şekilde oynamanız için sitemizde sizleri bekliyor. Birçok yerde ücretli ya da kısıtlı süre oynanabilen en iyi Minecraft oyunları sitemizde tamamen ücretsiz bir şekilde oynanabiliyor. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden Minikoyuncu.org sitesine girin ve en iyi Minecraft oyunlarını ücretsiz şekilde istediğiniz zaman istediğiniz kadar oynayın. İşte Minik Oyuncu’da oynayabileceğiniz en iyi Minecraft oyunlarından sadece birkaçı:

Gerçek Minecraft: Gerçek Minecraft oyunu ile bilgisayar, telefon ve tablet ile oynanan Minecraft oyunu ile birebir aynı deneyimi en gerçekçi şekilde yaşayın. En iyi Minecraft oyunlarından sadece birisi olan gerçek Minecraft, Minik Oyuncu’da tamamen ücretsiz şekilde oynanabilir durumda.

Minecraft Super Mario: Yılların efsane oyunu ve efsane karakteri Super Mario, yeni maceralarına Minecraft dünyasında atılıyor. Minecraft grafikleri ile tasarlanan zorlu parkurlarda Super Mario ile tüm engelleri aşmaya çalışacağınız Minecraft Super Mario oyunu, tamamen ücretsiz şekilde oynayabileceğiniz en iyi Minecraft oyunlarından bir diğeri.

Minecraft Online: Minecraft dünyasındaki tek başına gezme durumundan sıkıldıysanız sizin için en iyi Minecraft oyunu hiç şüphesiz ki Minecraft online. Aynı Minecraft dünyasını diğer oyuncular ile paylaşacağınız Minecraft Online oyununda yeri gelecek ortak hareket edecek yeri gelecek savaşacaksınız. En iyi Minecraft oyunlarından birisi olan Minecraft Online ile her an her türlü maceraya hazır olun.

Minecraft Çocuklar İçin İyi mi Kötü mü?

Yukarıdaki paragraflarda Minecraft nedir, Minecraft nasıl oynanır gibi sorulara cevap verdikten sonra en iyi Minecraft oyunu olarak görülen birkaç tane Minecraft oyununu tanıttık fakat tüm bu oyunlar popülaritesini artıradursun öte yandan da hala güncel olarak tartışılan bir konu gündemde kalmaya devam ediyor: Minecraft çocuklar için iyi mi kötü mü? Bir başka deyişle Minecraft çocuklar için zararlı ve tehlikeli mi?

Bildiğiniz üzere Minecraft milyonlarca çocuğun en sevdiği oyun konumunda ve bununla doğru orantılı olarak bu çocuklar Minecraft oynamak için saatlerinin harcıyorlar hatta birçok çocuk online ders sırasında bile bir yandan Minecraft oynayabiliyor. Yani anlayacağınız çocukların Minecraft oynarken tamamen serbest ve denetimsiz bırakılması durumunda Minecraft oynamak, çocukların diğer işlerini ertelemesine ya da yapıyormuş gibi görünmesine yol açıyor ve çocuk gelişimini olumsuz etkiliyor. Öte yandan Minecraft oyunlarının hemen hepsinde aniden beliren korkunç yaratıklar bulunmakta. Minecraft oynayan çocukların oyun esnasında aniden bu görüntülere maruz kalması da çocuk gelişimini gerek psikolojik gerekse de fizyolojik açıdan olumsuz etkileyebiliyor.

Ancak öte yandan şu da bilinmelidir ki, çeşitli denetim, gözlemleme ve bilinçlendirme ışığında oynatılan Minecraft oyunu, bir çocuğun yaratıcılığının gelişmesine ve hayal gücünü somutlaştırma yetisine oldukça olumlu şekilde katkıda bulunuyor.

Özetle denebilir ki Minecraft bir çocuk için hem faydalı hem de zararlı olabilir. Bunu belirleyecek olan temel etmen ise Minecraft oynayacak çocuğun ailesinin gerekli gözlem ve bilinçlendirmeleri yapıp yapmaması olacaktır.

Minecraft Blokları

minecraft blokları

Minecraft’ta tüm dünya bloklardan oluşmaktadır. Bu bloklar oyun için gereklidir. İsterseniz uygun malzemeleri kullanarak onları toplayabilir ve hatta bunları oluşturabilirsiniz. Her bir blok bir küp şeklinde 16×16 piksel veya 32×32 piksel olan 6 yüzden oluşan birbirine orantılı ve eşittir.

Minecraft İşçilik

minecraft işçilik

Minecraft oyununda ana amaçlarınızdan biri dünyada bulunan malzemeleri kullanma yeteneğinizdir. Bu konuda bloklar gibi yararlı şeyleri kullanarak hayal gücünüzün de yardımıyla aklınıza gelebilecek her türlü şeyi hazırlayabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

minecraft Sıkça sorulan sorular

Önce ne yapmalıyım?

Eğer yeni başladıysanız ve ilk gece hayatta kalmak için nasıl adım atmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızda başlangıç için bilgi alabilirsiniz. Önce kendimize sığınacak bir yer yapmamız gerekiyor. Odundan tahta yaparak işçiliğimizin de yardımıyla hemen evimizi yapıyoruz. Gündüz vakti ava çıkarak işimize yarayacak ne varsa toplayıp evimize geri geliyoruz. Bu şekilde ilerleyerek topladığınız malzemelerden korunmanıza yardımcı olacak itemler yapmalısınız.

Nasıl maden, ahşap, taş, kum toplarım?

Bir kaynak toplamak için sol fare tuşuna ard arda basarak blokları kırabilirsiniz. Böylelikle işinize yarayacak malzemeleri kazarak edinebilirsiniz.

Nasıl sağlığımı artırırım?

Çeşitli gıda öğeleri tüketerek sağlığınızı artırabilirsiniz. Açlık barını doldurarak sağlığınızı geri kazanabilirsiniz. Bunun için bazı iksirlerde vardır. Alternatif olarak “Barışçıl” modunda oynadığınız zaman sağlığınız otomatik olarak zaman içinde kendini dolduracaktır.

Minecraft İtem

minecraft item

İtemler minecraft dünyasında bol miktarda vardır. Bir eşya yapmak için item kodlarına ihtiyaç duyarız. Elinizdeki kaynakları kullanarak bambaşka eşyalar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz eşyalar size oldukça kolaylık sağlayacaktır. İtemler arasında yiyecekler, araç-gereçler, bitkiler, silahlar ve harita gibi belli başlı maddeler yer almaktadır.