Among Us

POPÜLER OYUNLAR
REKLAM
TÜM OYUNLAR

Among Us İncelemesi

Tasarımcılar Geliştiriciler Yayıncılar Programcı
Marcus Bromande InnerSloth InnerSloth Forest Willard
Amy Liu
Forest Willard

Among Us Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretli
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi Piyasaya sürülme tarihi: 15 Haziran 2018
Türü/Türleri Parti video oyunu, sosyal çıkarım oyunu
Konusu/Amacı Among Us, en fazla 10 oyuncunun bir Crewmate veya Imposter rolünü üstlenmesini sağlayan çok oyunculu bir oyundur.
ESRB derecesi 10+
PEGI derecesi 7-12 yaş
Platformlar iOS, Nintendo Switch, Microsoft Windows, Android
Motor Unity
Mod Çok oyunculu
Oyuncu Sayısı Aylık yaklaşık 500 milyon kişi oyunu oynamaktadır.

Among Us Oyununun Konusu nedir? Among Us Oyunu Nasıl Oynanır?

2018 yılının son çeyreğinde dijital oyun platformlarında yayınlanan ancak yayınlandıktan 2 sene sonra, 2020 yılının sonbahar aylarında dünya genelinde oldukça popüler bir oyun halini alan “Among Us” oyunu ismen “aramızda” ya da “bizim aramızda” anlamına gelmektedir.

Among Us oyununun ismi, oyunun oynanışına dair bir ipucudur zira Among Us oyunu, bir grup insan tarafından eşzamanlı bir şekilde oynanan ve bu kişilerin aralarındaki hainleri bulmasını gerektiren bir oyundur. Haydi gelin En genel ve geniş hatları ile bu şekilde açıklanabilecek Among Us oyununun hem kendisine hem de oynanışına dair daha detaylı bilgiler edinelim.

Among Us oyunu aslında birçok yetişkin insanın küçüklüğünde “vampir köylü” adıyla oynadığı oyun ile ayanı dinamikleri taşımaktadır. Nasıl ki zamanında vampir köylü oyununda köy içerisindeki vampirleri ya da bir başka deyişle hainleri bulmaya çalıştıysak Among Us oyununda da oyuncular, daha modernize bir hikâyenin içinde daha aktif bir şekilde oyun oynayıp hem de hainleri bulmaya çalışırlar.

Among Us oyununun konusu gereği minimum 3 ya da 4, maksimum 10 oyuncu bir uzay gemisindedir ancak bu oyuncuların ya da bir başka deyişle uzay gemisi mürettebatının içerisinde en az 1 en fazla 3 tane olmak üzere hain vardır. Oyunda “crewmate” olarak adlandırılan ve hain olmayan uzay gemisi mürettebatına mensup oyuncular geminin çeşitli yerlerinde kendilerine atanan görevleri tamamlamaya çalışırlar. Öte yandan oyuna dair en çok bilinen kavramlardan biri olan ve Türkçe anlamı düzenbaz ya da sahtekâr olan “impostor” adı verilen uzay gemisindeki hainler görev yapıyormuş izlenimi verirler ancak görev yapmazlar ve bunun yanı sıra crewmate adı verilen mürettebat üyelerini öldürmeye çalışırlar.

Among Us oyununu crewmate yani masum gemi mürettebatı üyelerinin kazanması için iki koşul vardır: birinci koşul gemideki sayısal çoğunluğu impostor adı verilen gemi hainlerine kaybetmeden tüm görevleri tamamlamaktır. Bu crewmate için oyunu kazanmanın birinci ve en kesin yoludur. Gemideki masum oyuncuların yani crewmate üyelerinin oyunu kazanabilecekleri ikinci koşul ise impostor olan oyuncuları bulup, uzay gemisinden dışarı atmaktır. Peki bu nasıl gerçekleşir?.. Yukarıdaki paragrafta bahsedildiği üzere impostor olarak oynayan oyuncular crewmate oyuncularını öldürebilirler. Among Us oyununda bir crewmate üyesinin öldüğü yerde bir ceset parçası kalır ve başka bir gemi üyesi bu ceset kalıntısı görürse cesedi bulduğunu “report” tuşuna basarak rapor edebilir ve bu durumda hayatta kalan tüm gemi üyeleri geminin ortasında toplanıp, toplantı yapmaya başlarlar. Toplantı sonucunda her gemi üyesinin impostor olduğunu düşündüğü kişiye vermek üzere bir oy hakkı vardır. Oyuncular oylarını herhangi bir oyuncuyu gemiden atmak üzere kullanabileceği gibi, skip tuşuna basarak çekimser kalabilir ya da hiç oy vermeyerek oylamaya etki etmeyebilir. Oylamanın sonunda “skip” oyları en çok çıkarsa kimse gemiden atılmaz. En çok oyu iki ya da daha fazla kişi aldıysa eşitlik olduğu için yine kimse gemiden atılmaz ancak en çok oyu tek başına bir kişi aldıysa o kişi gemiden atılır. İşte bu yöntem ile tüm impostor oyuncuları gemiden atmayı başarabilen crewmate, oyunun kazananı olur.

Peki impostor oyuncular, Among Us oyununu nasıl kazanırlar?

Tıpkı crewmate olarak oynayan oyuncular için olduğu gibi, impostor olarak oynayan oyuncuların da oyunu kazanması için iki koşul vardır: crewmate oyuncuları tüm görevleri tamamlamadan önce gemide hayatta kalan üyeler arasında sayısal çoğunluğu ya da eşitliği sağlamak veyahut da (impostorların) verdikleri sabotajların belirli süre içerisinde crewmate oyuncuları tarafından çözülememesi… Gelin bir önceki cümleyi detaylandıralım ve impostor oyuncularının kazanma koşullarını daha detaylı bir şekilde idrak edelim. Among Us oyununa dair önceki paragrafta yapılan açıklamalara istinaden impostor oyuncuların ilk kazanma koşulunu anlamış olmalısınız ancak tekrardan detaylandırmakta fayda var: crewmate olarak oynayan oyuncular uzay gemisinin çeşitli yerlerindeki görevlerin hepsini tamamlamadan önce; imposter oyuncular, gemiden crewmate oyuncuları atarak ya da yeterli sayıda crewmate öldürerek gemide hayatta kalan kişiler arasında eşitliği ya da bir şekilde çoğunluğu sağlarsa (örneğin hayatta 2 imposter ve 2 crewmate ya da 3 imposter ya da 3 crewmate kalırsa) oyunu kazanırlar. Bunun yanı sıra Among Us oyununda, oyuna heyecan katan ve yeri geldiğinde impostor için kazanma koşulu olan bir oyun dinamiği vardır: Sabotaj… Imposter oyuncular belirli aralıkla gemide elektrikleri kesebilir, gemide oksijen tüplerini ya da bir başka deyişe oksijen kanallarını boşaltabilir ya da reaktör sistemlerini bozabilir. Bu 3 olgunun Among Us oyunu içerisindeki adı sabotajdır. Her ne kadar gemideki elektrikleri kesmek doğrudan bir kazanma koşulu olmasa da oksijen ve reaktör sabotajları geri sayım olarak çalışır ve sabotaj verildikten sonraki 30-40 saniye içerisinde sabotajın verildiği yer tamir edilmezse impostor oyuncular oyunu doğrudan kazanır.

Among Us oyununun oynanışına dair tüm dinamikler en detaylı haliyle yukarıda anlatıldığı gibidir. Peki çocukları Among Us oynayan ailelerin bilmesi gereken şeyler ve bu ailelere verilecek tavsiyeler nelerdir?

Among Us Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Oldukça küçük yaş gruplarından başlayarak hemen her yaştaki çocuk ve gencin oynadığı her oyun hakkında olduğu gibi Among Us oyunu hakkında da ailelerin bilgi sahibi olması mutlak bir gerekliliktir. Among Us, yazının başında da değinildiği üzere vampir köylü olarak bilinen oyunun dijitalleştirilmiş, daha dinamik hale getirilmiş ve iki boyutlu efektlere büründürülmüş halidir. Bu oyun yani Among Us hakkında ailelerin bilmesi gereken ilk şey, vampir köylü ve türevi her oyunda olduğu gibi Among Us oyununda da çocuklarının oyunu tek başına değil eş zamanlı olarak en az 3 en fazla 9 farklı kişiyle beraber oynadığıdır.

Bir başka deyişle Among Us, online ve interaktif bir oyundur ve bunun doğal bir sonucu olarak çocuklarınız oyunu beraber oynadığı kişilerle her daim yazılı iletişim halindedir ve bu durum beraberinde bir takım riskler getirebilir.

Eğer sizin de çocuğunuz Among Us oynuyorsa yine yukarıda bahsedildiği üzere bilmelisiniz ki Among Us oyununun dinamiklerinler birisi de öldürmektir ve oyunun öldürme ve öldürülme animasyonları her ne kadar iki boyutlu olsa da ani, ürpertici ve esrarengiz olabilmektedir. Bu animasyonlara hazırlıksız yakalanmak ya da yüksek parlaklığa sahip ve yüksek ses çıkaran bir cihaz ile oynarken yakalanmak beraberinde olumsuz şeyler getirebilir.

Among Us Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Among Us oyununa dair ailelerin bilincinde olması gerekenler bölümünde Among Us oyunun online ve chat adı verilen yazışarak sohbet ile ilerleyen bir oyun olduğundan bahsetmiştik. Her ne kadar oyunun chat sistemi yabancı dildeki sıkıntılı kelimeleri sansürlese de oyunu Türkçe bir şekilde oynarken küfür, hakaret ve nefret söylemi içeren cümleler yazmak mümkün. Çocuğunuzun oyunu beraber oynadığı kişilerin chat aracılığı ile agresif kelimeler kullanıp çocuğunuzu olumsuz etkilemesine izin vermemek için, çocuğunuzu da incitmeden, oyunun chat kısmında neler yazılıyor diye kontrol etmelisiniz.

Ölüm animasyonlarının gerçek olmadığının farkına varmak çok zor olmasa da çocuğunuzu bu konuda uyarmalı ve yine de ölüm animasyonlarından korkmaması ve olumsuz etkilenmemesi için oyunu oynarken cihazının sesini çok açmamasını ve parlaklığını da ideal seviyelerde tutmasını sağlamalısınız.